PODRÓŻ DO INDII ( z dzieckiem lub bez)

Marzysz o podróży do Indii? Zastanawiasz się jak zdobyć wizę, na co zaszczepić siebie i dziecko, co spakować? Chciałabyś się dowiedzieć jak wygląda lot samolotem z niemowlakiem? Świetnie trafiłeś. Opowiem Ci krok po kroku jak najlepiej przygotować się do tej fantastycznej przygody. Niezależnie od tego czy jedziesz sam, z dziećmi, czy z dziewczyną to będzie WIELKA PRZYGODA. Taka na całe życie.

WIZA

Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku wiedz, że musisz być w posiadaniu ważnego paszportu (czyli takiego, którym możesz legitymować się przez kolejne 6 miesięcy), zdjęć legitymacyjnych (w formie elektronicznej oraz wydrukowanych) oraz biletu lotniczego lub rezerwacji lotu. Większość linii lotniczych umożliwia zrobienie tymczasowej rezerwacji, która wygasa po 72 h. Czasami za rezerwację pobierana jest kaucja, zwracana jeśli ostatecznie nie zdecydujemy się na lot w wybranym terminie. Podczas wypełniania wniosku zostaniesz poproszony o wskazanie miejsca, w którym będziesz przebywać w Indiach. Jeśli nie masz jeszcze rezerwacji w hotelu, wskaż ten, w którym prawdopodobnie planujesz się zatrzymać. Po przylocie zawsze można uaktualnić te informacje wysyłając maila.

Wniosek o wizę do Indii składa się w centrum obsługi wniosków wizowych zarządzanym przez firmę BLS International Visa Services – Poland, a nie jak w wielu przypadkach w12873652_10153992925724785_1609588941_o Ambasadzie. Wniosek trzeba wypełnić i wysłać elektronicznie, a następnie wydrukować i wysłać pocztą. Lub dostarczyć osobiście do siedziby BLS w Warszawie (Bls International Visa Service, ul. Rejtana 15 lokal 13 piętro 7, 02-516 Warszawa). Pamiętaj, aby przed wysyłką dokumentów zapisać numer wniosku, oraz zrobić skan paszportu. Mogą okazać się niezbędne jeśli będziesz chciał wcześniej uzyskać informacje odnośnie twojej wizy.

Do wniosku należy dołączyć paszport, kopie biletów lotniczych lub rezerwację oraz opłatę w wysokości 258 pln, w formie przekazu pocztowego (panie na poczcie będą wiedziały jak się za to zabrać, wystarczy, że dasz im pieniążki i adres odbiorcy, czyli firmy BLS). Wysyłamy, dostarczamy, czekamy? Ile, nie wiadomo, minimum 7 dni. Jeśli termin płacowego wyjazdu jest odległy, to można czekać spokojnie, jak to w Indiach, taki tutaj nikt nie będzie się śpieszył z przesłaniem wam dokumentów przed czasem. Jeśli lecisz za dwa tygodnie to warto przedzwonić i zaalarmować o takiej sytuacji. Choć odbieralność telefonów jest bliska zeru, to warto próbować, w najgorszym wypadku trzeba skontaktować się z Ambasadą Indii, która na pewno przyśpieszy cały proces.

Jeśli wybierasz się w podróż z dzieckiem trzeba przygotować dwa wnioski i uiścić podwójną opłatę niezależnie od wieku maleństwa. Maluszek musi posiadać także paszport. Do wniosku należy dołączyć dokument o odpowiedzialności za dziecko podczas podróży i pobytu za granicą.

SZCZEPIENIA

Wybierając się do egzotycznych krajów o szczepieniach warto pomyśleć jak najwcześniej. Wiele szczepionek przyjmuje się w dwóch lub trzech dawkach, a niektóre zaczynają działać dopiero po jakimś czasie.  Poza tym nigdy nie wiadomo jak zareagujesz na szczepienie i czy nie będzie skutków ubocznych, nie jest więc najlepszym pomysłem szczepienie na dzień przed planowanym lotem.  W Polsce szczepienia można dokonać w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Jeśli masz dużo wątpliwości i pytań można wybrać się na konsultację do lekarza medycyny podróżnej, ale trzeba liczyć się  tym, że nie uzyskamy tam więcej informacji niż w internecie. Zaleca się zaszczepić na błonicę, tężec, poliomielitis, odrę, dur brzuszny, WZW A, B, japońskie zapalenie mózgu. Osobiście zrezygnowałam z poliomielitis i z japońskiego zapalenia mózgu, nie stosowałam tez środków na malarię, ale w regionie w którym mieszkam jest zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się tą chorobą niż w Bombaju czy Delhi. Jeśli wybieracie się do tych miast warto rozważyć kurację którymś z popularnych środków dostępnych na receptę. W przypadku popularnego Malaronu tabletki należy zacząć przyjmować jeszcze przed wyjazdem.

12528633_10153992934504785_783938830_o.jpg

Niemowląt do momentu ukończenia pierwszego roku życia w zasadzie nie można szczepić na nic co wykracza poza program szczepień obowiązkowych i zalecanych. Ja zdecydowałam się na szczepionki 6w1 dzięki czemu nie musieliśmy powtarzać szczepienia WZW w 7 miesiącu i zabraliśmy Andreasa do Indii  po otrzymaniu ostatniej dawki infarix hexa 6 w 1. Dodatkowe szczepieniom jakiem można poddać niemowlaka to pneumokoki i rotawirusy, również podawane w 3 dawkach, mogą być wykonane w ten sam dzień co szczepionka skojarzona, lub osobno, na przykład tydzień później. Roczne dziecko można już zaszczepić na meningokoki i wyjeżdżając za granicę z maluszkiem nie zastanawiałabym się nad tym ani chwili.

W Indiach bardzo ważna jest profilaktyka. Ze względu na inną florę bakteryjną zdarzyć się mogą zakażenia bakteryjne oraz infekcje żołądkowo-jelitowe, więc w przypadku raczkujących lub stawiających pierwsze kroki maluchów trzeba być na taką ewentualność przygotowanym. Niemowlę musi przecież wszystkiego dotknąć i posmakować, a to co mu się szczególnie spodoba ładuje prosto buzi.

CO SPAKOWAĆ

Obowiązkowo środek na komary, płyn do dezynfekcji rąk, chusteczki nawilżające, krem do opalania, lekarstwa, wachlarz, kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, cienką, dużą chustę. Dobra rada 😊 Jeśli jedziecie do regionu, w którym obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu i macie miejsce w walizce proponuję zabrać butelkę wina.

Torba niemowlaka. Ja rezygnuje z własnej walizki podręcznej i właśnie tam umieszczam wszystkie rzeczy bobasa. Pieluszki, kremy, ubranka na zmianę, mleko lub słoiczki. Do torby wkładam tylko te najpotrzebniejsze rzeczy, żeby nie szukać ich później w stresie gdy niemowlę rozpoczyna seans wrzasków i rozpaczy. Moja propozycja na udany wyjazd to 3 pieluszki, chusteczki nawilżające, mata do przewijania, ubranko na zmianę, termos, dwie porcje mleka, kaszki lub dwa słoiczki albo własnoręcznie przygotowane przetwory i ciasteczka. Do tego smoczek, grzechotka, absolutnie nowa, grająca i świecąca zabawka na baterie, czapeczka, pielucha tetrowa i jesteśmy gotowi do drogi. W najgorszym wypadku, kiedy krzykom nie ma końca, a wokół pełno ludzi, którzy z oburzeniem spoglądają na   moje maleństwo (wiem, ze to bardzo niedobry, aczkolwiek baaardzo skuteczny pomysł) daje bobasowi telefon, który sprawia, ze zapomina o całym świecie. Całkiem jak dorośli.

W SAMOLOCIE

Niestety nie ma jeszcze bezpośrednich połączeń lotniczych naszego kraju z Indiami. Będzie więc na pewno przesiadka, a może nawet dwie. Osobiście polecam połączenie liniami Lufthansa. Z Wrocławia lecimy do Frankfurtu lub Monachium i po krótkiej lub nieco dłuższej przerwie lecimy do Bombaju lub Delhi. Z Warszawy bardzo wygodne połączenie oferują linie Turkish Airlines, z jedną przesiadką w Stambule. Im krótsza przerwa tym droższy bilet, dlatego jeśli macie znajomych w którymś z tych miast warto czasami zorganizować spotkanie po latach i zaoszczędzić  nawet 600 czy 800 pln. Najtańszą wersją ever jest zawsze lot bezpośredni. Można więc udać się liniami Ryainair do Rzymu, Wenecji, Madrytu czy Londynu i stamtąd nawet za 200 euro polecieć do Indii. Opcja dla cierpliwych podróżników bez dzieci, którym nie straszne są zmiany lotnisk, wymagania bagażowe i długie oczekiwania. Pamiętaj, aby w trakcie lotu pić wodę i jak najwięcej spać, lot szybciej minie, a Ty nie będziesz wyglądała i czuła się jak wyciągnięta z worka.

Podróż z dzieckiem może się okazać świetną zabawą dla obojga pod warunkiem, że dobrze12422177_10153993019004785_67863396_o się do tego przygotujesz. Do samolotu można zabrać wózek lub nosidełko, torbę dla dziecka oraz mleko i jedzenie, nawet jeśli pojemność przekracza 100ml. Ważne, aby wszystko było zamknięte. Mnie wpuszczono również z dużym termosem z przygotowaną wodą i sądzę, że w przypadku niemowląt jest to zawsze dozwolone. Wózek oddajemy obsłudze samolotu na chwilę przed wyjściem na pokład. Proponuję zabrać z niego wszystko, bo może się okazać, że ulubiona zabawka nie dotrze do celu podróży. Często zdarza się, że z powrotem wózek odbieramy z taśmy bagażowej, więc trzeba być przygotowanym na zabrudzenia, obdarcia, drobne uszkodzenia.

Przy starcie i lądowaniu następuje zmiana ciśnień i to właśnie wtedy dzieci najbardziej płaczą, bo bolą uszka. Można wiec podać maluszkowi butelkę lub smoczek i wszystko powinno pójść gładko. Miejcie w pogotowiu zawsze torbę dziecka i matę do przewijania, może okazać się, ze łatwiej jest zmienić pieluszkę na kolanach niż w samolotowej toalecie. Jeśli zdecydujecie się na akcję przewijania w łazience znajdziecie tam przewijak zawieszony na ścianie. Tak z doświadczenia dodam jeszcze, ze warto zabrać ze sobą od razu nowe wdzianko do przebrania, żeby nie latać z gołym bobasem po samolocie, gdy okaże się, że zasikał poprzednie ubranko.

PIENIĄDZE

Kwestia bardzo dyskusyjna. Jeśli chcesz żyć i podróżować w europejskim standardzie zapłacisz za to tak jak w Europie, a nawet trochę więcej. Jeśli chcesz zasmakować autentycznych Indii to  na uparciucha nawet 1500 pln może wystarczyć na dwutygodniową wycieczkę (nie wliczając kosztów biletów lotniczych). Obiad zjesz za 200 rupii, za nocleg zapłacisz 700 rupii, przejazdy i wstępy to zazwyczaj parę złotych każdorazowo. Warunki w tanich hotelach i noclegach są jednak bardzo nieciekawe, często nie ma ciepłej wody, a ręczniki wyglądają tak jakby użyto ich wcześniej do wymycia podłogi. 3 gwiazdkowy hotel w Indiach nie dorównać standardom hotelom tego poziomu w naszym kraju. Z dzieckiem w Indiach lepiej nie ryzykować i zatrzymać się w czterech lub pięciu gwiazdkach, albo jeśli Cię na to nie stać, zmienić cel podróży.

12874541_10153992964204785_957853015_o

TRANSPORT

O tym czym będziecie podróżować po Indiach możecie zdecydować na miejscu. Jeśli jedziecie do dużego miasta przygotujcie się na tłumy rikszarzy (kierowców tych uroczych, malutkich pojazdów), którzy z chęcią wszędzie was zawiozą. Można, a nawet trzeba z nimi negocjować, bo pierwsza cena jest zazwyczaj czterokrotnie wyższa niż być powinna.  Aby dostać się z lotniska do hotelu warto skorzystać z prepaid taxi, które znajdują się zaraz na przeciwko głównego wyjścia. Nie zdziwcie się jeśli wasze bagaże wylądują na dachu pojazdu, ja z przerażeniem modliłam się całą drogę, aby wózek i walizki przeżyły naszą krótką podróż. Po mieście można poruszać się metrem, rikszą lub taksówką. Jeśli jest na to czas można zrobić krótki wywiad środowiskowy, w naszym przypadku taksówka zamówiona w hotelu kosztowała trzy razy więcej niż te, które stały pod wejściem. Gdybyśmy złapali jakąś na ulicy cena zapewne byłaby jeszcze niższa. W dużych miastach o wiele tańsze będzie korzystanie z usług rikszarzy, taksówki samochodowe są znacznie droższe, poza tym nie ma nic piękniejszego niż przejazd rikszą przez centrum Delhi lub Bombaju, wiatr we włosach, zapach ulic, smak kurzu i ogłuszająca muzyka to coś czego koniecznie musisz doświadczyć na własnej skórze będąc w Indiach.

ŻYCZĘ UDANEJ PODRÓŻY I NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ !!!
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania napisz do mnie, z chęcią odpowiem. Jak tylko wrócisz przyślij zdjęcia, może opublikuję je tutaj i opowiemy wszystkim o Twojej historii w Indiach?

2 myśli na temat “PODRÓŻ DO INDII ( z dzieckiem lub bez)

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s